UPOZORNĚNÍ! Server evropa.adam.cz není dále aktualizován a zde uvedené informace slouží k archivním účelům. Aktuální informace a nabídky zahraničních akcí, seminářů, kursů apod. jsou nyní k dispozici na adrese http://zahranici.crdm.cz/.


PolskoVlajka Polska

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Polsko hraničí s Ruskou federací, Běloruskem, Ukrajinou, Litvou, Českou republikou, Slovenskem a Německem a ze severu je omývá Baltské moře.

Hlavní město Varšava bylo za Druhé světové války úplně zničeno, ale staré město bylo zcela obnoveno. Rekonstruovaný královský palác rozhodně stojí za shlédnutí. Palác Lazienki je postaven v nádherném parku s otevřeným řeckým divadlem a Chopinovým památníkem.

V Krakově, druhém nejvýznamnějším městě Polska, stále přetrvává jedinečná středověká atmosféra, jež zůstala převážně nedotčena ničivou Druhou světovou válkou. V centru města je budova Sukiennice postavená ve 14. století pro obchodníky se suknem. Naproti ní je kostel svaté Marie se známým dřevěným oltářem vyřezaný Witem Stwoszem.

Gdaňsk, dříve znám také jako Danzig, byl také zničen světovou válkou, ale obnoven do své předchozí krásy. K zajímavostem zde patří městská radnice, Zlatá brána ze 17. století a největší gotický kostel v Polsku.

K místním oblíbeným specialitám patří zrazy zawijane (houbami plněné biftekové rolky v kyselém krému) podávané s vařenou pohankou a vepřovými koleny. Polsko má silnou divadelní a hudební tradici. Ve Varšavě i ostatních důležitých městech jsou divadla i operní společnosti nabízející široká výběr hudebního a kulturního vyžití pro domácí i návštěvníky.

Další informace o Polsku můžete nalézt na adrese www.alternativetravelers.net.

Zdroj: www.wtgonline.com/data/pol/pol.asp


Polská republika
hlavní město: Varšava
rozloha: 312 685 km2
počet obyvatel: 38 633 912
jazyky: polština
měna: zlotý (PLN) = 9,50 Kč


Klikni na obrázek pro větší mapu Polska!

SLEVY

V Polsku můžete získat na kartu EURO<26 asi 3.100 slev na jídlo a ubytování, nakupování, cestování, dopravu a kulturu. Bližší informace jsou na www.euro26.org.pl nebo na www.euro26.org/.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Linka

Projekt evropa.adam.cz je realizován Českou radou dětí a mládeže.
Doporučené odkazy: www.sidliste.cz, www.borovice.cz, www.majaky.cz.
Náměty a doporučení zasílejte na adresu: crdmintr@adam.cz.

Vlajka převzata z www.3Dflags.com.