UPOZORNĚNÍ! Server evropa.adam.cz není dále aktualizován a zde uvedené informace slouží k archivním účelům. Aktuální informace a nabídky zahraničních akcí, seminářů, kursů apod. jsou nyní k dispozici na adrese http://zahranici.crdm.cz/.


Velká BritánieVlajka Velké Británie

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Spojené království Velké Británie a Severního Irska sestává z Anglie (která zahrnuje i Normanské ostrovy), Skotska, Walesu a Severního Irska. Britská krajina se dá rozdělit na dva základní typy terénu - vysočiny a nížiny. Vysočina zahrnuje hornaté oblasti Skotska, Severního Irska, severní Anglie a severního Walesu. Pískovcové a vápencové kopce, dlouhá údolí a povodí řek rozdělují nížinné oblasti na východním pobřeží.

Navzdory malé rozloze je Anglie velmi různorodou zemí. Hlavní město Londýn každoročně přitahuje stále větší množství turistů nejen známými atrakcemi West Endu - divadly, kiny, nákupními ulicemi, restauracemi, hotely a nočními kluby, ale též historickými skvosty, jakými jsou například Westminsterské opatství, Big Ben, Parlament a Buckinghamský palác. Kromě toho má Londýn velké plochy zeleně v Hampstead Heath, parcích Hyde a Richmond, trhy pulzující životem v Camden, Brick Lane nebo Portobello Road a množství typických starých hospod. Nedaleko od Londýna jsou elegantní města Eastbourne a Brighton na jižním pobřeží, krásné vesnice v oblasti New Forest a historická náboženská centra Winchester, Canterbury a Salisbury. Cornwall a Devon láká návštěvníky kopcovitou krajinou, krásným pobřežím a malebnými rybářskými vesničkami. Podobně působí kamenné domky v Moreton-in-Marsh nebo Bourton-on-the-Water. V Cumbrii, známější jako Lake District, jsou úžasná jezera Windermere nebo Derwent Water a katedrální město Carlisle nedaleko Hadriánova valu.

Málo obývané Skotsko je krásnou zemí se zvlněnou nížinou, divokými horami, jezery a mnohými ostrovy. Největší atrakcí hlavního města Edinburghu je zdejší hrad, kde jsou uloženy skotské královské klenoty. Z hradu vede Královská míle k paláci rodiny Holyroodů, jenž je oficiální rezidencí královny ve Skotsku. Kulturní život v Edinburghu zahrnuje divadla, hudbu a tanec a každoročně vyvrcholí tradičním festivalem. Skotská vysočina je ohromující divokými horami a slatinami, jezery a řekami. Nacházejí se zde města Oban a Fort William a ostrovy Skye a Mull.

Wales je geograficky velmi rozmanitou zemí s atraktivním, dlouhým a často drsným pobřežím. Hlavní město Cardiff je nejdůležitějším přístavem. Místní hrad, jehož původ je třeba hledat v dávném středověku, byl v 19. století přestavěn do současné viktoriánské gotické podoby. Ve Walesu se lze velmi často setkat se zdejší silnou nekonformní tradicí. Nejznámějšími cíli turistů jsou Llandudno, Rhyl, Pembrokeshire a Porthmadog.

Severní Irsko se vyznačuje krásnými scenériemi, od drsného pobřeží na severu a severovýchodě k mírným pěstitelským oblastem Armaghu. Belfast, nacházející se na jihovýchodě země, nabízí dobré možnosti nákupů a zábavy v divadlech, kinech, restauracích, opeře a množství ostatních atrakcí jako jiná hlavní města. Severní Irsko má společnou hranici s Irskou republikou.

V kanálu La Manche při pobřeží Normandie se nacházejí ostrovy Guernsey, Jersey a Alderney; v Irském moři pak známý ostrov Man.

Další informace o Velké Británii můžete nalézt na adrese www.alternativetravelers.net, nebo www.eryica.org/infomobil/.

Zdroj: www.wtgonline.com/data/gbr/gbr.asp


Spojené království Velké Británie a Severního Irska
hlavní město: Londýn
rozloha: 244 820 km2
počet obyvatel: 59 647 790
jazyky: angličtina, velština, gaelština, irština
měna: libra šterlinků (GBP) = 55 Kč

RADY MLÁDEŽE

British Youth Council - BYC (Velká Británie)
Český překlad: Britská rada mládeže
Sekretariát: 2 Plough Yard Shoreditch High Street EC3A3LP London
Telefon: + 44 20 7422 8640, fax: + 44 20 7422 8646
E-mail: mail@byc.org.uk
WWW: www.byc.org.uk

Youth Council for Northern Ireland (Severní Irsko)
Český překlad: Rada mládeže Severního Irska
Sekretariát: Forestview, Purdy’s Lane, Belfast BT8 7AR
Telefon: +44 028 9064 3882, fax: +44 028 9064 3874
Email: mcunningham@youthcouncil-ni.org.uk
WWW: www.youthcouncil-ni.org.uk/

Wales Youth Agency (Wales)
Český překlad: Mládežnická agentura Walesu
Sekretariát: Leslie Court, Lôn y Llyn, Caerphilly CF83 1BQ
Telefon: +44 029 2085 5700, fax: +44 029 2085 5701
Email: wya@wya.org.uk
WWW: www.wya.org.uk


Klikni na obrázek pro větší mapu Velké Británie!

SLEVY

V Anglii můžete získat na kartu EURO<26 asi 750 slev, zejména na ubytování a stravování, cestování, volný čas a kulturu. Bližší informace jsou na www.euro26.org/.

V Severním Irsku můžete získat téměř 80 slev na nákupy, dopravu a cestování, stravování, ubytování a kulturu. Bližší informace na www.youthcard.net.

Ve Skotsku můžete získat více než 1.500 slev na dopravu, stravování a návštěvu historických míst. Bližší informace na www.youngscot.org.

Ve Walesu lze získat kolem 300 slev na ubytování, volný čas, stravování, muzea a galerie, právnické konzultace a rady pro cestovatele. Bližší informace na www.canllaw-online.com.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Linka

Projekt evropa.adam.cz je realizován Českou radou dětí a mládeže.
Doporučené odkazy: www.sidliste.cz, www.borovice.cz, www.majaky.cz.
Náměty a doporučení zasílejte na adresu: crdmintr@adam.cz.

Vlajka převzata z www.3Dflags.com.