UPOZORNĚNÍ! Server evropa.adam.cz není dále aktualizován a zde uvedené informace slouží k archivním účelům. Aktuální informace a nabídky zahraničních akcí, seminářů, kursů apod. jsou nyní k dispozici na adrese http://zahranici.crdm.cz/.


NizozemíVlajka Nizozemí

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Nizozemí je známé svojí naprostou plochostí a tradičními kanály, větrnými mlýny a tulipány dotvářejícími charakter moderního evropského národa, jenž byl jasně demonstrován, když Nizozemí s Belgií spolupořádalo Euro 2000 (Mistrovství Evropy ve fotbale). Nizozemská různorodá historie se nesla ve znamení jistého hledání identity mezi evropskými národy, protože všichni od Římanů přes Galy až po Habsburky a Španěly ovlivnili její chod do doby, kdy se země v roce 1830 konečně ustavila se svými současnými hranicemi.

Je snadné si pod názvem Nizozemí představit pouze Amsterdam; toto hlavní město je jedno z nejúžasnějších na světě, můžete se zde vydat na výpravu napříč stoletími na palubě člunu plujícího po městských kanálech nebo objevit tajemství mnoha skvělých muzeí. Ale přesto je Nizozemí mnohem víc, než jen jeho hlavní město, vedle nějž je zde řada působivých měst jako Arnhem, Haag a Rotterdam. Rotterdam se pozdvihl po téměř úplném zničení ve druhé světové válce a stal se největším přístavem v Evropě, čímž dokázal svou nebývalou schopnost regenerace.

Pocit jednotvárnosti, který byste mohli mít na venkově, snadno rozptýlí nádherná středověká města jako Utrecht a Delft. Nejlákavější přírodní atrakcí Holandska je dlouhé pobřeží hustě obestavěné umělými zdmi zadržujícími mořskou vodu, jež na několika místech zasahuje hluboko do vnitrozemí. Nizozemí vytrvale bojuje svou nekonečnou bitvu se Severním mořem.

Nizozemí sousedí na východě s Německem a na jihu s Belgií.

Další informace o Nizozemsku můžete nalézt na adrese www.alternativetravelers.net, nebo www.eryica.org/infomobil/.

Zdroj: www.wtgonline.com/data/nld/nld.asp


Nizozemské království
hlavní město: Amsterdam
rozloha: 41 526 km2
počet obyvatel: 15 981 472
jazyky: nizozemština, (fríština)
měna: euro (EUR) = 32 Kč


Klikni na obrázek pro větší mapu Nizozemí!

RADA MLÁDEŽE

Nederlands Comite Voor Multilateraal Jongerenwerk - "31"
Český překlad: Holandská rada pro práci s mládeží
Sekretariát: Prinsengracht 770 II - 1017 LE Amsterdam
Telefon: + 31 20 638 39 18, fax: + 31 20 638 60 94
E-mail: kantoor@vereniging31.nl
WWW: www.vereniging31.nl

SLEVY

V Nizozemí získáte na kartu EURO<26 asi 2000 slev na kulturu, muzea, divadla, kina, cestování, volný čas a nákup CD, CD-ROM a DVD. Bližší informace naleznete na adrese www.euro26.org/ nebo www.cjp.nl.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Linka

Projekt evropa.adam.cz je realizován Českou radou dětí a mládeže.
Doporučené odkazy: www.sidliste.cz, www.borovice.cz, www.majaky.cz.
Náměty a doporučení zasílejte na adresu: crdmintr@adam.cz.

Vlajka převzata z www.3Dflags.com.