UPOZORNĚNÍ! Server evropa.adam.cz není dále aktualizován a zde uvedené informace slouží k archivním účelům. Aktuální informace a nabídky zahraničních akcí, seminářů, kursů apod. jsou nyní k dispozici na adrese http://zahranici.crdm.cz/.


KyprVlajka Kypru

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Kypr je ostrov ve východním Středomoří. Krajina je různorodá, můžete tu nalézt rozeklané pobřeží, písečné pláže, skalnaté kopce a lesnaté hory. Troodosské hory ve střední části ostrova se tyčí do výšky téměř 1950 metrů a v zimě nabízejí dobré podmínky pro lyžování.

Hlavní město Nikosie (Lefkosia) se nachází v srdci Messaoriské planiny. Ve starém městě je mnoho zvláštních a starobylých obchůdků. Oblast Nikosie se rozprostírá na západ do vinnou révou pokrytých Troodosských hor, kde se v nádherných lesích a údolích nacházejí zajímavá místa jako Kakopetria a byzantské kostely v Galatě. Limassol (Lemesos) je nejdůležitějším přístavem a střediskem průmyslového zpracování vína. V září je v městě festival vína, během něhož se podává jídlo a víno zdarma.

Kypr se stává oblíbeným zimním střediskem. Obě centra Platres a Kakopetria jsou výhodně umístěna na hoře Olympus. Místní speciality jsou kebab (jehněčí nebo jiné maso opečené na rožni na dřevěném uhlí) a dolmas (listy vinné révy plněné mletým masem a rýží).

Zdroj: www.wtgonline.com/data/cyp/cyp.asp


Kyperská republika
hlavní město: Nikosie
rozloha: 9 250 km2
počet obyvatel: 762 887
jazyky: řečtina, turečtina
měna: kyperská libra (CYP) = 66 Kč, turecká lira (TRL)


Klikni na obrázek pro větší mapu Kypru!

RADA MLÁDEŽE

Cyprus Youth Council for International Cooperation - CYCIC (Kypr)
Český překlad: Rada mládeže Kypru
Sekretariát: 41 Th Dhervi Stra. Office 106, CY-1066 Nicosia, Cyprus
Telefon: +357 9 62 33 13, fax: +357 2 66 54 65
E-mail: cycic@cyprusyouthboard.org
WWW: http://www.kypros.org/Test/8/7b.html - anglicky

SLEVY

Na Kypru můžete kartu EURO<26 využít pro získání téměř 600 slev, zejména na nákup oblečení a knih, divadla, sport a volný čas a ubytování v hotelích. Bližší informace jsou na www.euro26.org.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Linka

Projekt evropa.adam.cz je realizován Českou radou dětí a mládeže.
Doporučené odkazy: www.sidliste.cz, www.borovice.cz, www.majaky.cz.
Náměty a doporučení zasílejte na adresu: crdmintr@adam.cz.

Vlajka převzata z www.3Dflags.com.