UPOZORNĚNÍ! Server evropa.adam.cz není dále aktualizován a zde uvedené informace slouží k archivním účelům. Aktuální informace a nabídky zahraničních akcí, seminářů, kursů apod. jsou nyní k dispozici na adrese http://zahranici.crdm.cz/.


IslandVlajka Islandu

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Island je velký ostrov nacházející se v severním Atlantiku blízko polárního kruhu. Krajina je divoká a rozeklaná, tvořena pestrobarevnou kombinací černé lávy, rudé síry, vroucích modrých gejzírů, řek, vodopádů a zelených údolí. Pobřeží je bohatě vroubené zálivy a fjordy. Více než polovina obyvatel žije v hlavním městě Reykjavíku a jeho okolí. Island patří mezi země s největší sopečnou aktivitou na světě. Sopka Hekla, která se nachází na jihu ostrova, vybuchla už více než šestnáctkrát a byla duchovními popsána jako brána do pekla.

Reykjavík se rozkládá v širokém zálivu obklopeném horami, v oblasti geotermálních pramenů vytvářejících přírodní systém centrálního vytápění bez znečištění prostředí. Je to rušné město, prolíná se v něm staromódní dřevěná architektura a moderní budovy. Typická místní jídla zahrnují hangikjot (uzené jehněčí) a islandský sild (slanečky a losos). Noční kluby a kina jsou k nalezení ve všech hlavních centrech. Během turistické sezóny můžete prožít zajímavou světelnou zábavnou show zvanou Světlé noci, doprovázenou tradičními islandskými příběhy a folklorními písněmi.

Zdroj: www.wtgonline.com/data/isl/isl.asp


Islandská republika
hlavní město: Reykjavík
rozloha: 103 000 km2
počet obyvatel: 277 906
jazyky: islandština
měna: islandská koruna (ISK) = 0,45 Kč


Klikni na obrázek pro větší mapu Islandu!

RADA MLÁDEŽE

Aeskulydssamband Islands - AESI (Island)
Český překlad: Národní rada mládeže Islandu
Sekretariát: Hverfisgata 105, Box 1426, IS-121 Reykjavik, Iceland
Telefon: + 354 562 30 35, fax: + 354 562 30 52
E-mail: aesi@iceinter.net
WWW: www.itn.is/~gpalsson/aerr/ensk/aesi_ensk.htm - informace o radě mládeže - anglicky

UŽITEČNÉ ODKAZY

Linka

Projekt evropa.adam.cz je realizován Českou radou dětí a mládeže.
Doporučené odkazy: www.sidliste.cz, www.borovice.cz, www.majaky.cz.
Náměty a doporučení zasílejte na adresu: crdmintr@adam.cz.

Vlajka převzata z www.3Dflags.com.